Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
orientują czytelnika mapy w lokalizacji przestrzennej obiektów terenowych i w przestrzennym rozmieszczeniu występujących zjawisk. W procesach redakcji kartograficznej map wielkoskalowych wyróżniane są i praktycznie stosowane dwie zasadnicze metody jakościowe.
1. Metoda sygnaturowa, polegająca na wprowadzeniu do rysunku mapy określonych znaków i oznaczeń punktowych, w tym ogólnie sygnatur geometrycznych i innych schematyzowanych oznaczeń symbolicznych, określających przedmiot kartowania w sposób umowny, zbliżony kształtem do przedstawianego przedmiotu terenowego. Stosuje się również sygnatury obrazkowe w postaci schematycznych obrazów przedmiotów i oznaczeń literowych.
2. Metoda zasięgów, polegająca na określeniu zasięgów występowania określonych zjawisk.
W całokształcie potrzeb gospodarczych, rola materiałów kartograficznych może być rozpatrywana z dwóch punktów
orientują czytelnika mapy w lokalizacji przestrzennej obiektów terenowych i w przestrzennym rozmieszczeniu występujących zjawisk. W procesach redakcji kartograficznej map wielkoskalowych wyróżniane są i praktycznie stosowane dwie zasadnicze metody jakościowe.<br>1. &lt;HI rend="italic"&gt;Metoda sygnaturowa&lt;/HI&gt;, polegająca na wprowadzeniu do rysunku mapy określonych znaków i oznaczeń punktowych, w tym ogólnie sygnatur geometrycznych i innych schematyzowanych oznaczeń symbolicznych, określających przedmiot kartowania w sposób umowny, zbliżony kształtem do przedstawianego przedmiotu terenowego. Stosuje się również sygnatury obrazkowe w postaci schematycznych obrazów przedmiotów i oznaczeń literowych.<br>2. &lt;HI rend="italic"&gt;Metoda zasięgów&lt;/HI&gt;, polegająca na określeniu zasięgów występowania określonych zjawisk.<br>W całokształcie potrzeb gospodarczych, rola materiałów kartograficznych może być rozpatrywana z dwóch punktów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego