Typ tekstu: Książka
Autor: Bilica Krzysztof
Tytuł: WIESZCZY PTAK GAMAJUN
Rok: 2002
kompozytora]"{53} - zauważa jeden z rosyjskich krytyków. Rzeczywiście. Rok przed powstaniem utworu sześćdziesięcioletni wówczas kompozytor doznał pierwszego zawału mięśnia sercowego. W dniu 3 lutego 1967 roku Szostakowicz napisał do zaprzyjaźnionego z nim muzykologa, Izaaka Glikmana:



Świadomość zagrożenia, świadomość zbliżającego się nieubłaganie kresu skłania do podsumowań. Takiego obrachunku dokonał już u schyłku poprzedniego wieku (i u schyłku epoki) poeta. Dostrzegł on w dotychczasowych dziejach zachodniej cywilizacji trzy wartości, trzy ideały: piękna, miłości i prawdy; o pięknie bowiem, miłości i prawdzie mówi ostatnia strofa Błokowskiego Gamajuna. Przeciwstawił im jednak niepokój i krew.
Szostakowiczowi, który niewątpliwie przez całe swe życie dążył do osiągnięcia tych
kompozytora]"{53} - zauważa jeden z rosyjskich krytyków. Rzeczywiście. Rok przed powstaniem utworu sześćdziesięcioletni wówczas kompozytor doznał pierwszego zawału mięśnia sercowego. W dniu 3 lutego 1967 roku Szostakowicz napisał do zaprzyjaźnionego z nim muzykologa, Izaaka Glikmana:<br><br>&lt;gap&gt;<br><br>Świadomość zagrożenia, świadomość zbliżającego się nieubłaganie kresu skłania do podsumowań. Takiego obrachunku dokonał już u schyłku poprzedniego wieku (i u schyłku epoki) poeta. Dostrzegł on w dotychczasowych dziejach zachodniej cywilizacji trzy wartości, trzy ideały: piękna, miłości i prawdy; o pięknie bowiem, miłości i prawdzie mówi ostatnia strofa Błokowskiego Gamajuna. Przeciwstawił im jednak niepokój i krew. <br>Szostakowiczowi, który niewątpliwie przez całe swe życie dążył do osiągnięcia tych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego