Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
ze wzoru

Wyniki pomiarów należy wpisywać do dziennika niwelacji ciągu i prowadzić w nim konieczne obliczenia na bieżąco, w terenie. Przebieg ciągów niwelacyjnych i rozmieszczenie punktów wysokościowych należy przedstawić na szkicu polowym osnowy wysokościowej.
Pomiary rzeźby terenu najczęściej realizuje się jedną z trzech metod:
a) niwelacji punktów rozproszonych,
b) niwelacji siatkowej,
c) przekrojów podłużnych i poprzecznych.
Metoda niwelacji punktów rozproszonych zawiera elementy metody biegunowej stosowanej do pomiaru szczegółów. Polega ona na określeniu położenia i wysokości charakterystycznych punktów terenu metodą biegunową przy użyciu niwelatora z kołem poziomym i łat.
Jako stanowiska niwelatora należy wykorzystać wszystkie punkty poziomej osnowy geodezyjnej, dla których określono
ze wzoru<br>&lt;gap&gt;<br>Wyniki pomiarów należy wpisywać do dziennika niwelacji ciągu i prowadzić w nim konieczne obliczenia na bieżąco, w terenie. Przebieg ciągów niwelacyjnych i rozmieszczenie punktów wysokościowych należy przedstawić na szkicu polowym osnowy wysokościowej.<br>Pomiary rzeźby terenu najczęściej realizuje się jedną z trzech metod:<br>a) niwelacji punktów rozproszonych,<br>b) niwelacji siatkowej,<br>c) przekrojów podłużnych i poprzecznych.<br>Metoda niwelacji punktów rozproszonych zawiera elementy metody biegunowej stosowanej do pomiaru szczegółów. Polega ona na określeniu położenia i wysokości charakterystycznych punktów terenu metodą biegunową przy użyciu niwelatora z kołem poziomym i łat.<br>Jako stanowiska niwelatora należy wykorzystać wszystkie punkty poziomej osnowy geodezyjnej, dla których określono
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego