Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
Saturna. [...] Szczepi więc jabłonie albo winorośl o szlachetnych pędach, okopuje winne szczepy i wczesną wiosną zagiętym nożem obcina niepotrzebne korzenie, stawia podpórki pod drzewa oliwne (przekł. filologiczny M. Cytowskiej).

Ale obok, w tymże poemacie, znajdują się ostre oskarżenia szlachty i duchowieństwa oraz obrazy chłopskiej biedy: "Lud wzbogaca kapłanów, powiększa dochody sług kościelnych i grabarzy". Pozornie jest w tym zestawieniu niekonsekwencja, ale tylko pozornie. Klonowic wiejską i wieśniaczą szczęśliwość stylizuje bukolicznie, szukając we współczesnej mu wsi azylu pierwotnych cnót. Jednocześnie, w planie publicystycznym, pokazuje zepsucie wieku żelaza i pieniądza, którego skutkiem jest nędza i niedola.
W świadomości poetów schyłku XVI w. renesans
Saturna. [...] Szczepi więc jabłonie albo winorośl o szlachetnych pędach, okopuje winne szczepy i wczesną wiosną zagiętym nożem obcina niepotrzebne korzenie, stawia podpórki pod drzewa oliwne&lt;/&gt; (przekł. filologiczny M. Cytowskiej).<br><br>Ale obok, w tymże poemacie, znajdują się ostre oskarżenia szlachty i duchowieństwa oraz obrazy chłopskiej biedy: "Lud wzbogaca kapłanów, powiększa dochody sług kościelnych i grabarzy". Pozornie jest w tym zestawieniu niekonsekwencja, ale tylko pozornie. Klonowic wiejską i wieśniaczą szczęśliwość stylizuje bukolicznie, szukając we współczesnej mu wsi azylu pierwotnych cnót. Jednocześnie, w planie publicystycznym, pokazuje zepsucie wieku żelaza i pieniądza, którego skutkiem jest nędza i niedola.<br>W świadomości poetów schyłku XVI w. renesans
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego