Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 02.05 (5)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
stał się ofiarą wojny. Ostatnio o niszczenie jego zabytków oskarżono polskich żołnierzy. Faktycznie, antyczne ruiny to nie najlepsze miejsce na obóz wojskowy, ale nieporównanie większe zniszczenia spowodowali sami Irakijczycy, z Saddamem Husajnem na czele.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA

W drugiej połowie XIX w. archeolodzy europejscy kilkakrotnie prowadzili wykopaliska w Babilonie, ale niezbyt spektakularne rezultaty zniechęcały kolejnych badaczy. Dopiero w 1889 r., przy wsparciu cesarza Wilhelma II, regularne prace rozpoczęli tam badacze niemieccy odsłaniając w 1902 r. monumentalną Bramę Isztar, której glazurowana powłoka trafiła do Muzeum Pergamonu w Berlinie.

Starożytny Babilon Bab-ili - Brama Boga, tak brzmiała nazwa miasta nad Eufratem, którą Grecy przekształcili
stał się ofiarą wojny. Ostatnio o niszczenie jego zabytków oskarżono polskich żołnierzy. Faktycznie, antyczne ruiny to nie najlepsze miejsce na obóz wojskowy, ale nieporównanie większe zniszczenia spowodowali sami Irakijczycy, z Saddamem Husajnem na czele.&lt;/&gt;<br><br>&lt;au&gt;AGNIESZKA KRZEMIŃSKA&lt;/&gt;<br><br>W drugiej połowie XIX w. archeolodzy europejscy kilkakrotnie prowadzili wykopaliska w Babilonie, ale niezbyt spektakularne rezultaty zniechęcały kolejnych badaczy. Dopiero w 1889 r., przy wsparciu cesarza Wilhelma II, regularne prace rozpoczęli tam badacze niemieccy odsłaniając w 1902 r. monumentalną Bramę Isztar, której glazurowana powłoka trafiła do Muzeum Pergamonu w Berlinie.<br><br>Starożytny Babilon Bab-ili - Brama Boga, tak brzmiała nazwa miasta nad Eufratem, którą Grecy przekształcili
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego