Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
Antonina.

4km na pn. wsch. przy szosie do Raszkowa - Kobierno. Rozległa wieś o bardzo starej metryce.

W 1288 lokowana na prawie średzkim. W 1292 odbył się tu zjazd Piastów śląskich z księciem Piastem wielkopolskim Przemysłem II. W końcu XIIIw.
wzmiankowany kościół paraf. św. Wojciecha. W 1964 w trakcie przebudowy drogi spychacz wykopał naczynie gliniane ukryte 50cm pod powierzchnią drogi, zawierające kilkanaście tysięcy monet: denary Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, węgierskie, śląskie i z Pomorza Zachodniego. Najmłodsze były denary Jana Olbrachta, z czego wynika, że skarb ukryto w końcu XVw.
Gabinet numizmatyczny Muzeum Narodowego w Poznaniu zabezpieczył 11500 monet
Antonina.<br><br> 4km na pn. wsch. przy szosie do Raszkowa - Kobierno. Rozległa wieś o bardzo starej metryce.<br><br>W 1288 lokowana na prawie średzkim. W 1292 odbył się tu zjazd Piastów śląskich z księciem Piastem wielkopolskim Przemysłem II. W końcu XIIIw.<br>wzmiankowany kościół paraf. św. Wojciecha. W 1964 w trakcie przebudowy drogi spychacz wykopał naczynie gliniane ukryte 50cm pod powierzchnią drogi, zawierające kilkanaście tysięcy monet: denary Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, węgierskie, śląskie i z Pomorza Zachodniego. Najmłodsze były denary Jana Olbrachta, z czego wynika, że skarb ukryto w końcu XVw.<br>Gabinet numizmatyczny Muzeum Narodowego w Poznaniu zabezpieczył 11500 monet
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego