Typ tekstu: Książka
Autor: Karol Modzelewski
Tytuł: Barbarzyńska Europa
Rok: 2004
podstaw legły spostrzeżenia "niektórych": może Pliniusza Starszego, a może jeszcze innych autorów. Zapewne uważali oni, że wszystkie z germańskie ludy przypisywały sobie pochodzenie od któregoś z bogów. W każdym razie również Tacyt był przekonany, że z mitu teogonicznego wyrastały u Germanów mity etnogenetyczne.
Równie istotna wydaje się uwaga Tacyta, że "starodawne pieśni" (carmina antiqua) są u Germanów jedynym wehikułem przenoszącym z pokolenia na pokolenie depozyt zbiorowej pamięci. Czy ci, którzy przedstawiali w tych pieśniach wyobrażenia o bogach i o wspólnej przeszłości ludu byli zarazem głosicielami plemiennego prawa?
Tak uważa Stefano Gasparri. Zwrócił on uwagę na rolę, jaką według epilogu edyktu Rotariego
podstaw legły spostrzeżenia "niektórych": może Pliniusza Starszego, a może jeszcze innych autorów. Zapewne uważali oni, że wszystkie z germańskie ludy przypisywały sobie pochodzenie od któregoś z bogów. W każdym razie również Tacyt był przekonany, że z mitu teogonicznego wyrastały u Germanów mity etnogenetyczne.<br>Równie istotna wydaje się uwaga Tacyta, że "starodawne pieśni" (carmina antiqua) są u Germanów jedynym wehikułem przenoszącym z pokolenia na pokolenie depozyt zbiorowej pamięci. Czy ci, którzy przedstawiali w tych pieśniach wyobrażenia o bogach i o wspólnej przeszłości ludu byli zarazem głosicielami plemiennego prawa?<br>Tak uważa Stefano Gasparri. Zwrócił on uwagę na rolę, jaką według epilogu edyktu Rotariego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego