Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dziennik Polski
Nr: 4.10
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1980
oficjalnej polszczyzny dla ludzi, którzy - wyzbywając się gwary - uczą się języka ogólnego. Powinna to więc być dobra szkoła.
Szczegółowe uwagi omówimy w kolejności, jaką nadał im Pan w tym liście:
1) prawdopodobnie jest przysłówkowym odpowiednikiem przymiotnika prawdopodobny; ma wyrazistą i w pełni przejrzystą budowę morfologiczną. Stopniuje się w sposób następujący: stopień wyższy: prawdopodobniej; stopień najwyższy najprawdopodobniej (jak: najpiękniej, najczęściej, najbardziej itp.). Ilościowo przedstawia się sprawa tak, że w stopniu wyższym częściej jest używana forma opisowa: bardziej prawdopodobnie, zaś w stopniu najwyższym częściej używa się właśnie formy najprawdopodobniej.
Wyraz prawdopodobnie występuje w języku polskim w dwu znaczeniach:
prawdopodobnie = należy przypuszczać, że...; chyba, pewnie
oficjalnej polszczyzny dla ludzi, którzy - wyzbywając się gwary - uczą się języka ogólnego. Powinna to więc być dobra szkoła.<br> Szczegółowe uwagi omówimy w kolejności, jaką nadał im Pan w tym liście:<br> 1) prawdopodobnie jest przysłówkowym odpowiednikiem przymiotnika prawdopodobny; ma wyrazistą i w pełni przejrzystą budowę morfologiczną. Stopniuje się w sposób następujący: stopień wyższy: prawdopodobniej; stopień najwyższy najprawdopodobniej (jak: najpiękniej, najczęściej, najbardziej itp.). Ilościowo przedstawia się sprawa tak, że w stopniu wyższym częściej jest używana forma opisowa: bardziej prawdopodobnie, zaś w stopniu najwyższym częściej używa się właśnie formy najprawdopodobniej.<br> Wyraz prawdopodobnie występuje w języku polskim w dwu znaczeniach:<br> prawdopodobnie = należy przypuszczać, że...; chyba, pewnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego