Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 07.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
pracujący dla organizacji obrony praw człowieka zwracają uwagę, że władze centralne wspomagają terror rozpętany przez muzułmańską milicję wobec miejscowej ludności, wyznającej tradycyjne religie animistyczne lub chrześcijaństwo.
Sudan dzieli się na dwa obszary kulturowe - arabski i negroidalny, z setkami grup etnicznych i językowych. Większość z 22 milionów Sudańczyków żyje w północnej, stosunkowo dobrze rozwiniętej części arabskiej. Południe, zamieszkane przez 6 milionów ludzi, głównie rdzennych Afrykańczyków, to region zaniedbany pod względem ekonomicznym. Od 1956 roku trwa tam powstanie przeciwko muzułmańskiej północy. Zginęło już ponad dwa miliony ludzi.
Jedną z przyczyn konfliktu było czerpanie przez władze w Chartumie zysków z eksploatacji złóż ropy. Choć
pracujący dla organizacji obrony praw człowieka zwracają uwagę, że władze centralne wspomagają terror rozpętany przez muzułmańską milicję wobec miejscowej ludności, wyznającej tradycyjne religie animistyczne lub chrześcijaństwo.<br>&lt;name type="place"&gt;Sudan&lt;/&gt; dzieli się na dwa obszary kulturowe - arabski i negroidalny, z setkami grup etnicznych i językowych. Większość z 22 milionów Sudańczyków żyje w północnej, stosunkowo dobrze rozwiniętej części arabskiej. Południe, zamieszkane przez 6 milionów ludzi, głównie rdzennych Afrykańczyków, to region zaniedbany pod względem ekonomicznym. Od 1956 roku trwa tam powstanie przeciwko muzułmańskiej północy. Zginęło już ponad dwa miliony ludzi.<br>Jedną z przyczyn konfliktu było czerpanie przez władze w &lt;name type="place"&gt;Chartumie&lt;/&gt; zysków z eksploatacji złóż ropy. Choć
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego