Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
mówił o rewolucji ludowej, lecz nie wykraczał w dziedzinie społecznej poza wytyczne 22 stycznia. Po reformie uwłaszczeniowej program ten stracił siłę atrakcyjną. Dość liczna zrazu grupa zwolenników Mierosławskiego topniała szybko na skutek gorszących zatargów eks-dyktatora z innymi osobistościami emigracji. W 1870 r. Mierosławski doczekał się tego, że właśni jego stronnicy wykluczyli go z Towarzystwa.
Podobnie jak po 1831 r., dwa tylko główne kierunki znalazły pole działania wśród emigracji postyczniowej; jeden, który kontynuował zabiegi dyplomatyczne u gabinetów, i drugi, nawiązujący do ruchów rewolucyjnych zachodniej Europy.
Rok 1864 doprowadził, na tle konfliktu duńskiego, do sojuszu trzech państw zaborczych oraz rozejścia się dróg
mówił o rewolucji ludowej, lecz nie wykraczał w dziedzinie społecznej poza wytyczne 22 stycznia. Po reformie uwłaszczeniowej program ten stracił siłę atrakcyjną. Dość liczna zrazu grupa zwolenników Mierosławskiego topniała szybko na skutek gorszących zatargów eks-dyktatora z innymi osobistościami emigracji. W 1870 r. Mierosławski doczekał się tego, że właśni jego stronnicy wykluczyli go z Towarzystwa.<br>Podobnie jak po 1831 r., dwa tylko główne kierunki znalazły pole działania wśród emigracji postyczniowej; jeden, który kontynuował zabiegi dyplomatyczne u gabinetów, i drugi, nawiązujący do ruchów rewolucyjnych zachodniej Europy.<br>Rok 1864 doprowadził, na tle konfliktu duńskiego, do sojuszu trzech państw zaborczych oraz rozejścia się dróg
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego