Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fokus. Poznać i zrozumieć świat
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2003
że konkretna osoba wyciągnie swój prezent, jest równa 1/n. Dla dużych n wielkość ta jest rzeczywiście bardzo mała. Jednak szansa, że przynajmniej jedna (dowolna) osoba otrzyma swój prezent, jest w przybliżeniu równa 2/3! Prawdopodobieństwo to nie zmienia się zbytnio nawet dla dużych wartości.

Jak trafić "na oślep"?

Czy strzelając na oślep, można trafić w wybrany punkt tarczy? Tarcza jest duża, zawsze więc gdzieś trafimy, ale prawdopodobieństwo trafienia w wyznaczony punkt wynosi zero. Ten "paradoks" mówi, że zdarzenie o zerowym prawdopodobieństwie nie jest zdarzeniem niemożliwym. Prawdą jest natomiast, że prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia niemożliwego wynosi zero.
Wyciągnąć niebieską kulę z urny
że konkretna osoba wyciągnie swój prezent, jest równa 1/n. Dla dużych n wielkość ta jest rzeczywiście bardzo mała. Jednak szansa, że przynajmniej jedna (dowolna) osoba otrzyma swój prezent, jest w przybliżeniu równa 2/3! Prawdopodobieństwo to nie zmienia się zbytnio nawet dla dużych wartości.<br><br>&lt;tit&gt;Jak trafić "na oślep"?&lt;/&gt;<br><br>Czy strzelając na oślep, można trafić w wybrany punkt tarczy? Tarcza jest duża, zawsze więc gdzieś trafimy, ale prawdopodobieństwo trafienia w wyznaczony punkt wynosi zero. Ten "paradoks" mówi, że zdarzenie o zerowym prawdopodobieństwie nie jest zdarzeniem niemożliwym. Prawdą jest natomiast, że prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia niemożliwego wynosi zero. <br>Wyciągnąć niebieską kulę z urny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego