Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 01.08
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
finansowanych ze środków publicznych. Obywatel musi wiedzieć, jakie leczenie uzyska za swą składkę, na jakie zaś nie może liczyć.
I właśnie tych warunków, najważniejszych, zdaniem Trybunału, nie spełnia ustawa o NFZ. Dziś chory nie wie, do jakiego typu świadczeń ma prawo. Z ustawy dowie się tylko, że nie przysługują mu świadczenia ponadstandardowe. To jedno z pojęć ustawy, które Trybunał uznał za niedookreślone, a więc prawnie wadliwe. Brak precyzji ma poważne konsekwencje: o tym, co się pacjentowi należy, decydują nie przepisy, lecz urzędnicy funduszu.
Ustawa daje fikcyjne prawa

Trybunał uznał też, że prawo pacjenta do swobodnego wyboru placówki, w której chce się
finansowanych ze środków publicznych. Obywatel musi wiedzieć, jakie leczenie uzyska za swą składkę, na jakie zaś nie może liczyć.&lt;/&gt;<br>I właśnie tych warunków, najważniejszych, zdaniem &lt;name type="org"&gt;Trybunału&lt;/&gt;, nie spełnia ustawa o &lt;name type="org"&gt;NFZ&lt;/&gt;. Dziś chory nie wie, do jakiego typu świadczeń ma prawo. Z ustawy dowie się tylko, że nie przysługują mu świadczenia ponadstandardowe. To jedno z pojęć ustawy, które &lt;name type="org"&gt;Trybunał&lt;/&gt; uznał za niedookreślone, a więc prawnie wadliwe. Brak precyzji ma poważne konsekwencje: o tym, co się pacjentowi należy, decydują nie przepisy, lecz urzędnicy funduszu.<br>&lt;tit&gt;Ustawa daje fikcyjne prawa&lt;/&gt;<br><br>&lt;name type="org"&gt;Trybunał&lt;/&gt; uznał też, że prawo pacjenta do swobodnego wyboru placówki, w której chce się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego