Typ tekstu: Tekst pisany
Autor: Cywiński Bohdan
Tytuł: Rodowody niepokornych
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1971
ten pochodzi wyraźnie z drugiej strony społeczno-ideowej barykady, ale rysowany przezeń stereotyp socjalisty powtarza się często w wielu innych dokumentach opinii publicznej i sądów prywatnych z tamtych lat. Przypomnijmy więc ów komentarz Czasu, poprzedzony o dzień streszczeniem aktu oskarżenia z warszawskiego procesu Proletariatu. Oto treść komentarza in extenso:

Bolesny symptomat zatruwania młodzieży naukami ze wschodu widział w rozszerzaniu się propagandy socjalistycznej konserwatywno-klerykalny Czas. Tej opinii trudno się dziwić, znając całokształt ideologii konserwatystów krakowskich. W jakiej jednak mierze poglądy "Czasu" podzielało całe społeczeństwo, zwłaszcza społeczeństwo Kongresówki?
Wydaje się, że świadomość tego, czym naprawdę jest socjalizm i kim są owi socjaliści
ten pochodzi wyraźnie z drugiej strony społeczno-ideowej barykady, ale rysowany przezeń stereotyp socjalisty powtarza się często w wielu innych dokumentach opinii publicznej i sądów prywatnych z tamtych lat. Przypomnijmy więc ów komentarz &lt;name type="tit"&gt;Czasu&lt;/&gt;, poprzedzony o dzień streszczeniem aktu oskarżenia z warszawskiego procesu &lt;name type="org"&gt;Proletariatu&lt;/&gt;. Oto treść komentarza &lt;foreign lang="lat"&gt;in extenso&lt;/&gt;:<br>&lt;gap&gt;<br>Bolesny symptomat zatruwania młodzieży naukami ze wschodu widział w rozszerzaniu się propagandy socjalistycznej konserwatywno-klerykalny &lt;name type="tit"&gt;Czas&lt;/&gt;. Tej opinii trudno się dziwić, znając całokształt ideologii konserwatystów krakowskich. W jakiej jednak mierze poglądy "Czasu" podzielało całe społeczeństwo, zwłaszcza społeczeństwo Kongresówki?<br>Wydaje się, że świadomość tego, czym naprawdę jest socjalizm i kim są owi socjaliści
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego