Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
szczególny przywilej, a w innych jako powszechne prawo".

Cenzura jest usankcjonowanym
bezprawiem grupy rządzącej

Gdy inne argumenty za cenzurą prasy zawodzą, broni się jej jako obowiązującego prawa, którego należy przestrzegać, z szacunku dla własnego narodu, w obronie przed "plotkami pochodzącymi od ludzi złej woli albo źle poinformowanych" lub przed opiniami szkalującymi rzeczy święte i nietykalne. Ten argument opiera się na fałszywym pozorze. Ma on umocnić uczucia narodowe a czyni użytek z poglądu poniżającego naród.

Obrona cenzury jako prawa społecznie ustanowionego jest nadużyciem tego pojęcia, gdyż cenzura jest usankcjonowanym bezprawiem, mierzącym świat podwójną miarą.

Prawo które nie zajmuje się działaniem a przekonaniem
szczególny przywilej, a w innych jako powszechne prawo"&lt;/&gt;.<br><br>&lt;tit&gt;Cenzura jest usankcjonowanym<br>bezprawiem grupy rządzącej&lt;/&gt;<br><br>Gdy inne argumenty za cenzurą prasy zawodzą, broni się jej jako obowiązującego prawa, którego należy przestrzegać, z szacunku dla własnego narodu, w obronie przed "plotkami pochodzącymi od ludzi złej woli albo źle poinformowanych" lub przed opiniami szkalującymi rzeczy święte i nietykalne. Ten argument opiera się na fałszywym pozorze. Ma on umocnić uczucia narodowe a czyni użytek z poglądu poniżającego naród.<br>&lt;gap&gt;<br>Obrona cenzury jako prawa społecznie ustanowionego jest nadużyciem tego pojęcia, gdyż cenzura jest usankcjonowanym bezprawiem, mierzącym świat podwójną miarą.<br>&lt;gap&gt;<br>&lt;page nr=33&gt; Prawo które nie zajmuje się działaniem a przekonaniem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego