Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
wyniku obrotu ósemek wokół osi podłużnej i ustawione są prostopadle względem siebie. Energia elektronów zajmujących trzy orbitale 2p (oznaczane jako 2p;, 2pŤ i 2p=) jest w nieobecności zewnętrznego pola taka sama.

W jakiej kolejności obsadzane są przez elektrony takie zdegenerowane (reprezentujące tę samą energię) orbitale? Mówi o tym reguła Hunda: tak długo, jak to jest możliwe, elektrony obsadzają pojedynczo orbitale danego podpoziomu.

Jest tak dlatego, że układ elektronów o równoległych spinach rozlokowanych na różnych zdegenerowanych orbitalach ma niższą energię niż inne możliwe układy o tej samej liczbie elektronów w atomie.
Układ elektronów na orbitalach atomowych pierwiastków pierwszych dwu grup układu okresowego przedstawia rys
wyniku obrotu ósemek wokół osi podłużnej i ustawione są prostopadle względem siebie. Energia elektronów zajmujących trzy orbitale 2p (oznaczane jako 2p;, 2pŤ i 2p=) jest w nieobecności zewnętrznego pola taka sama.<br>&lt;gap&gt;<br>W jakiej kolejności obsadzane są przez elektrony takie zdegenerowane (reprezentujące tę samą energię) orbitale? Mówi o tym reguła Hunda: tak długo, jak to jest możliwe, elektrony obsadzają pojedynczo orbitale danego podpoziomu.<br>&lt;gap&gt;<br>Jest tak dlatego, że układ elektronów o równoległych spinach rozlokowanych na różnych zdegenerowanych orbitalach ma niższą energię niż inne możliwe układy o tej samej liczbie elektronów w atomie.<br>Układ elektronów na orbitalach atomowych pierwiastków pierwszych dwu grup układu okresowego przedstawia rys
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego