Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
ok. 90% energii produkowanej przez Słońce powstaje w tym cyklu. Dalsze kilka % energii może być wytwarzane w następujących reakcjach, do których przebiegu niezbędna jest wyższa temperatura i określona ilość helu: ((...))
Ostatecznym produktem, tak jak w reakcji Salpetera (4.8.3-4), jest hel; ilość wytworzonej energii i neutrin jest również taka sama.
Ten sam efekt można uzyskać na innej drodze, w tzw. cyklach węgiel-azot-tlen (CNO) (cykl Bethego z 1938 r.). Główny cykl przedstawia się następująco: ((...))
Jak widać, ((...)) jest regenerowany, spełnia on rolę katalizatora procesu. Podobny cykl jest oparty na ((...)).
Cykl CNO wymaga temperatur wyższych niż wodorowy; w przypadku Słońca dostarcza
ok. 90% energii produkowanej przez Słońce powstaje w tym cyklu. Dalsze kilka % energii może być wytwarzane w następujących reakcjach, do których przebiegu niezbędna jest wyższa temperatura i określona ilość helu: ((...))<br> Ostatecznym produktem, tak jak w reakcji Salpetera (4.8.3-4), jest hel; ilość wytworzonej energii i neutrin jest również taka sama.<br> Ten sam efekt można uzyskać na innej drodze, w tzw. cyklach węgiel-azot-tlen (CNO) (cykl Bethego z 1938 r.). Główny cykl przedstawia się następująco: ((...))<br> Jak widać, ((...)) jest regenerowany, spełnia on rolę katalizatora procesu. Podobny cykl jest oparty na ((...)).<br> Cykl CNO wymaga temperatur wyższych niż wodorowy; w przypadku Słońca dostarcza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego