Typ tekstu: Książka
Autor: Milewski Stanisław
Tytuł: Ciemne sprawy międzywojnia
Rok: 2002
w celu ułatwienia bolszewikom wrogich działań aresztował Rozalię Polańską, oskarżając ją o szpiegostwo na rzecz Polski, w wyniku czego została rozstrzelana.
Na skutek apelacji obrońcy oskarżonego sprawa trafiła w połowie marca następnego roku na wokandę Sądu Apelacyjnego dla Ziem Wschodnich. Ów uniewinnił Ralskiego od zarzutu zdrady stanu, zasądził mu jednak taki sam wymiar kary za to, że "zostawszy podczas zajęcia Grodna milicjantem bolszewickim, fałszywie oskarżył Polańską o szpiegostwo na rzecz Polski, z pełną świadomością, że grozi jej śmierć" (art. 157 k.k.). Na podstawie ustawy amnestyjnej z maja 1921 roku orzeczoną karę zmniejszono o 1/3.
Skarga kasacyjna obrońcy została oddalona. Sąd
w celu ułatwienia bolszewikom wrogich działań aresztował Rozalię Polańską, oskarżając ją o szpiegostwo na rzecz Polski, w wyniku czego została rozstrzelana.<br>Na skutek apelacji obrońcy oskarżonego sprawa trafiła w połowie marca następnego roku na wokandę Sądu Apelacyjnego dla Ziem Wschodnich. Ów uniewinnił Ralskiego od zarzutu zdrady stanu, zasądził mu jednak taki sam wymiar kary za to, że "zostawszy podczas zajęcia Grodna milicjantem bolszewickim, fałszywie oskarżył Polańską o szpiegostwo na rzecz Polski, z pełną świadomością, że grozi jej śmierć" (art. 157 k.k.). Na podstawie ustawy amnestyjnej z maja 1921 roku orzeczoną karę zmniejszono o 1/3.<br>Skarga kasacyjna obrońcy została oddalona. Sąd
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego