Typ tekstu: Książka
Autor: Pawełczyńska Anna
Tytuł: Wartości i przemoc
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
których nawet niemiecki porządek nie mógł sprostać statystyce śmierci. Więźniów numerowano tatuażem na lewej ręce w takiej kolejności, w jakiej przybywali do Oświęcimia. Kolejność więźniów z tego samego transportu wyznaczał najczęściej porządek alfabetyczny. Więźniom pochodzenia żydowskiego pod numerem tatuowano dodatkowo znak trójkąta.
Te indywidualne wizytówki pozwalały rozpoznawać się więźniom z tego samego transportu. Wiedza o numerach pozwalała na rozpoznawanie więźniów z tego samego więzienia. Dzięki numerom utrzymywały się więzi o charakterze regionalnym, oparte na podobnych doświadczeniach i wspomnieniach więźniów z Warszawy, Krakowa, Lublina, Radomia i wielu innych więzień rozsianych po całej Polsce.
Kolejność numeru oznaczała jeszcze coś innego. Stare numery, to znaczy
których nawet niemiecki porządek nie mógł sprostać statystyce śmierci. Więźniów numerowano tatuażem na lewej ręce w takiej kolejności, w jakiej przybywali do Oświęcimia. Kolejność więźniów z tego samego transportu wyznaczał najczęściej porządek alfabetyczny. Więźniom pochodzenia żydowskiego pod numerem tatuowano dodatkowo znak trójkąta.<br>Te indywidualne wizytówki pozwalały rozpoznawać się więźniom z tego samego transportu. Wiedza o numerach pozwalała na rozpoznawanie więźniów z tego samego więzienia. Dzięki numerom utrzymywały się więzi o charakterze regionalnym, oparte na podobnych doświadczeniach i wspomnieniach więźniów z Warszawy, Krakowa, Lublina, Radomia i wielu innych więzień rozsianych po całej Polsce.<br>Kolejność numeru oznaczała jeszcze coś innego. Stare numery, to znaczy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego