Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
oraz sugerował w konkluzji, iż założenia, na jakich cenzura się wspiera, są obelgą dla ludzkiej inteligencji. Jeśli cenzor ma wydawać sąd o publikacjach wszelkiego rodzaju, musi on być człowiekiem o niezwykłych kwalifikacjach.


O wewnętrznym cenzorze

Jak to ma często miejsce w polemicznych pismach Marksa, poza ironią i śmiesznością miażdżącą oponentów tętni głębokie i żywiołowe oburzenie w stosunku do ludzkiej niegodziwości: Cenzura jest nie tylko "policyjnym środkiem przeciw wolności" i usankcjonowanym bezprawiem, opartym na absurdalnych założeniach, które strzegą psychopatycznej zarozumiałości i ochraniają samowolę rządzących. Cenzura poniża ludzką i obywatelską godność pisarza.

Marks zdawał sobie jednak sprawę, iż nie każdy piszący jest lub
oraz sugerował w konkluzji, iż założenia, na jakich cenzura się wspiera, są obelgą dla ludzkiej inteligencji. Jeśli cenzor ma wydawać sąd o publikacjach wszelkiego rodzaju, musi on być człowiekiem o niezwykłych kwalifikacjach.<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;O wewnętrznym cenzorze&lt;/&gt;<br><br>Jak to ma często miejsce w polemicznych pismach Marksa, poza ironią i śmiesznością miażdżącą oponentów tętni głębokie i żywiołowe oburzenie w stosunku do ludzkiej niegodziwości: Cenzura jest nie tylko "policyjnym środkiem przeciw wolności" i usankcjonowanym bezprawiem, opartym na absurdalnych założeniach, które strzegą psychopatycznej zarozumiałości i ochraniają samowolę rządzących. Cenzura poniża ludzką i obywatelską godność pisarza.<br>&lt;gap&gt;<br>&lt;page nr=35&gt; Marks zdawał sobie jednak sprawę, iż nie każdy piszący jest lub
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego