Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
co nią nie jest. A gorliwy sługa nauki bez zmrużenia oka wymyśla nowe teorie, by uzasadnić to, czego się od niego wymaga.
Tak niestety bywało w starożytnych Atenach i temu stanowczo Sokrates się przeciwstawiał. Nie był on sofistą, lecz przyjacielem mądrości.
W przedsokratesowskim języku greckim wyraz cnota (arete) oznaczał ogólną tężyznę życiową, umiejętności potrzebne do dobrego wykonywania zawodu, a nawet sprawność fizyczną. Sokrates pierwszy zrozumiał doniosłość sprawności w sensie moralnym i na jej określenie zaczął używać wyrażenia "cnota". W ten sposób narodziło się jedno z najważniejszych pojęć kultury europejskiej.
Praktykowanie cnoty jest najwyższym prawem. Prawem nigdzie nie napisanym ani nigdzie nie
co nią nie jest. A gorliwy sługa nauki bez zmrużenia oka wymyśla nowe teorie, by uzasadnić to, czego się od niego wymaga.<br>Tak niestety bywało w starożytnych Atenach i temu stanowczo Sokrates się przeciwstawiał. Nie był on sofistą, lecz przyjacielem mądrości.<br>W przedsokratesowskim języku greckim wyraz cnota (arete) oznaczał ogólną tężyznę życiową, umiejętności potrzebne do dobrego wykonywania zawodu, a nawet sprawność fizyczną. Sokrates pierwszy zrozumiał doniosłość sprawności w sensie moralnym i na jej określenie zaczął używać wyrażenia "cnota". W ten sposób narodziło się jedno z najważniejszych pojęć kultury europejskiej.<br>Praktykowanie cnoty jest najwyższym prawem. Prawem nigdzie nie napisanym ani nigdzie nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego