Typ tekstu: Książka
Autor: Rojek Tadeusz
Tytuł: Jak to się je
Rok: 1992
obracało się w tokajskie, inne zaś w reńskie, które zresztą słodzono, ponieważ wydawało się za ostre. Jeden z pamiętnikarzy skarżył się, że po śniadaniu czuł w żołądku trzy butelki reńskiego i przynajmniej funt cukru.
Wina francuskiego nie ceniono, za lepsze od niego uważano reńskie, hiszpańskie, włoskie, greckie, no i oczywiście tokajskie. Na ucztach nie było wyboru. Za gościem stał sługa i dolewał do kieliszka. Panie ledwo dotykały trunku wargami i stawiały kieliszek przed sobą prawie nie tknięty lub zwyczajnie wylewały jego zawartość pod stół.
Jeszcze w XIX wieku za niewłaściwe uważano stawianie wódki na stole. Panowie wypijali ją - niby aperitif - na
obracało się w tokajskie, inne zaś w reńskie, które zresztą słodzono, ponieważ wydawało się za ostre. Jeden z pamiętnikarzy skarżył się, że po śniadaniu czuł w żołądku trzy butelki reńskiego i przynajmniej funt cukru.<br>Wina francuskiego nie ceniono, za lepsze od niego uważano reńskie, hiszpańskie, włoskie, greckie, no i oczywiście tokajskie. Na ucztach nie było wyboru. Za gościem stał sługa i dolewał do kieliszka. Panie ledwo dotykały trunku wargami i stawiały kieliszek przed sobą prawie nie tknięty lub zwyczajnie wylewały jego zawartość pod stół.<br>Jeszcze w XIX wieku za niewłaściwe uważano stawianie wódki na stole. Panowie wypijali ją - niby aperitif - na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego