Typ tekstu: Książka
Autor: Korczak Janusz
Tytuł: Król Maciuś Pierwszy
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1923
pan powie, panie adwokacie?
Adwokat zaczął bronić Maciusia:
- Panowie sędziowie, oskarżony, który to się podaje za Wyrwidęba, to za Tomcia Palucha - nie jest winien. Był żołnierzem i musiał się słuchać. Poszedł na wywiad, bo go posłano. I myślę, że powinien być posłany tak samo do obozu jeńców jak inni.
Generał trochę się ucieszył, bo mu żal było chłopaka. Ale nic nie mówił, bo wojskowy nie ma prawa pokazać, że kogoś żałuje, a tym bardziej nieprzyjacielskiego żołnierza.
Więc tylko schylił głowę nad książką, gdzie były napisane wszystkie prawa wojenne - i szukał, co tam napisane o szpiegach wojennych.
- Ooo, jest - powiedział nareszcie. - Szpiegów
pan powie, panie adwokacie?<br>Adwokat zaczął bronić Maciusia:<br>- Panowie sędziowie, oskarżony, który to się podaje za Wyrwidęba, to za Tomcia Palucha - nie jest winien. Był żołnierzem i musiał się słuchać. &lt;page nr=59&gt; Poszedł na wywiad, bo go posłano. I myślę, że powinien być posłany tak samo do obozu jeńców jak inni.<br>Generał trochę się ucieszył, bo mu żal było chłopaka. Ale nic nie mówił, bo wojskowy nie ma prawa pokazać, że kogoś żałuje, a tym bardziej nieprzyjacielskiego żołnierza.<br>Więc tylko schylił głowę nad książką, gdzie były napisane wszystkie prawa wojenne - i szukał, co tam napisane o szpiegach wojennych.<br> - Ooo, jest - powiedział nareszcie. - Szpiegów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!