Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 1214
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1968
W wersji urzędowej oczywiście - samobójstwo...
We Francji
Rozmiary wielkiego sukcesu wyborczego gaullistów we Francji przysłoniły w pierwszej chwili niejednemu z czytelników gazet fakt, że sukces ten - niezaprzeczalny i poważny - opiera się jednak w znacznej mierze na... arytmetyce wyborczej.
Gaulliści nie uzyskali poparcia większości społeczeństwa francuskiego: padło na nich w pierwszej turze niespełna 45% głosów, w drugiej około 47%. Charakter francuskiej ordynacji wyborczej, opartej na okręgach jednomandatowych, sprawił, że układ sił w Zgromadzeniu Narodowym, gdzie gaulliści zdobyli 3/4 mandatów, jest zupełnie inny, niż rozkład głosów, jakie padły na poszczególne partie.
Gdyby francuska ordynacja wyborcza uwzględniała zasadę proporcjonalności i wybory odbywały się
W wersji urzędowej oczywiście - samobójstwo... <br>&lt;tit1&gt;We Francji&lt;/tit1&gt;<br>Rozmiary wielkiego sukcesu wyborczego gaullistów we Francji przysłoniły w pierwszej chwili niejednemu z czytelników gazet fakt, że sukces ten - niezaprzeczalny i poważny - opiera się jednak w znacznej mierze na... arytmetyce wyborczej. <br>Gaulliści nie uzyskali poparcia &lt;hi&gt;większości&lt;/hi&gt; społeczeństwa francuskiego: padło na nich w pierwszej turze niespełna 45% głosów, w drugiej około 47%. Charakter francuskiej ordynacji wyborczej, opartej na okręgach jednomandatowych, sprawił, że układ sił w Zgromadzeniu Narodowym, gdzie gaulliści zdobyli 3/4 mandatów, jest zupełnie inny, niż rozkład głosów, jakie padły na poszczególne partie. <br>Gdyby francuska ordynacja wyborcza uwzględniała zasadę proporcjonalności i wybory odbywały się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego