Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
psalmom.
Dominikańskim braciom konwersom Kapituła Generalna (1266) zaleciła:
"Ilekroć bracia odmawiają "Ojcze nasz" na wszystkie godziny dnia, tylekroć niech przestrzegają odmawiania "Zdrowaś Mario"".
Bonawentura, generał Braci Mniejszych w latach 1257-1273, zalecał nowicjuszom: "...najpierw na cześć Boga i Błogosławionej Dziewicy codziennie wieczorem odmawiaj sto "Ojcze nasz" z "Chwała Ojcu" i tyleż "Zdrowaś Maryjo", z odpowiednimi przyklękaniami...".
W XIII i XIV w. zaczęto dołączać imię Jezus albo Jezus Chrystus do "Zdrowaś Mario".
Często występowały też u mnichów myślicieli sformułowania podkreślające związek między kultem Syna i Matki.
Chociaż róża była w średniowieczu symbolem Matki Bożej, to nazwa "różaniec" nie pochodzi od pojęcia rosarium
psalmom.<br>Dominikańskim braciom konwersom Kapituła Generalna (1266) zaleciła:<br>"Ilekroć bracia odmawiają "Ojcze nasz" na wszystkie godziny dnia, tylekroć niech przestrzegają odmawiania "Zdrowaś Mario"".<br>Bonawentura, generał Braci Mniejszych w latach 1257-1273, zalecał nowicjuszom: "...najpierw na cześć Boga i Błogosławionej Dziewicy codziennie wieczorem odmawiaj sto "Ojcze nasz" z "Chwała Ojcu" i tyleż "Zdrowaś Maryjo", z odpowiednimi &lt;orig&gt;przyklękaniami&lt;/&gt;...".<br>W XIII i XIV w. zaczęto dołączać imię Jezus albo Jezus Chrystus do "Zdrowaś Mario".<br>Często występowały też u mnichów myślicieli sformułowania podkreślające związek między kultem Syna i Matki.<br>Chociaż róża była w średniowieczu symbolem Matki Bożej, to nazwa "różaniec" nie pochodzi od pojęcia rosarium
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego