Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
na swe piękne głowy [...]

pochodzą z poematu Andrzeja Zbylitowskiego Wieśniak wydanego w Krakowie w 1600 r. Nietrudno w nich rozpoznać wpływ Pieśni świętojańskiej mimo braku zapożyczeń werbalnych.
Przykładów takich moglibyśmy przytaczać wiele, nie tylko w XVI w. Zresztą, posługując się "słuchem" odnajdziemy także i wpływy Reja, szczególnie w stylu i typie wyobraźni niektórych pisarzy. Szarzyński będzie miał kontynuatora w Sebastianie Grabowieckim i przede wszystkim w poetach mistycznych wieku XVII (patrz C. Hernas, Barok). Próbować rozdzielić te trzy szkoły jednym pociągnięciem systematyzującym - byłoby to przedsięwzięcie nadto ryzykowne. Autorytety trzech najwybitniejszych poetów zaplatają się wzajemnie węzłem trudnym do rozsupłania.
Więc nie to jest
na swe piękne głowy [...]&lt;/&gt;<br><br>pochodzą z poematu Andrzeja Zbylitowskiego Wieśniak wydanego w Krakowie w 1600 r. Nietrudno w nich rozpoznać wpływ Pieśni świętojańskiej mimo braku zapożyczeń werbalnych.<br>Przykładów takich moglibyśmy przytaczać wiele, nie tylko w XVI w. Zresztą, posługując się "słuchem" odnajdziemy także i wpływy Reja, szczególnie w stylu i typie wyobraźni niektórych pisarzy. Szarzyński będzie miał kontynuatora w Sebastianie Grabowieckim i przede wszystkim w poetach mistycznych wieku XVII (patrz C. Hernas, Barok). Próbować rozdzielić te trzy szkoły jednym pociągnięciem systematyzującym - byłoby to przedsięwzięcie nadto ryzykowne. Autorytety trzech najwybitniejszych poetów zaplatają się wzajemnie węzłem trudnym do rozsupłania.<br>Więc nie to jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego