Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Mathesis Polska
Nr: 3-4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1930
środkiem. Posługując się swym wynalazkiem dokonał wiekopomnego dzieła: wydał wielki, nieprześcigniony atlas widma słonecznego długości kilkunastu metrów.
Rowland, jak i °Angström, wymierzył ściśle linje Fraunhofera w widmie słonecznem i stworzył układ wartości liczbowych, który miał być podstawą spektroskopji. I tym razem okazało się, że dokonywanie pomiarów z dokładnością do ułamka tysiącznych części procentu nie jest rzeczą tak prostą jak się wydawało pierwotnie. Wiemy dziś, że liczby Rowlanda, nie są dokładne; błąd wynoszący w zielonej części widma około 0.2 A, przewyższa znacznie błędy pomiarów współczesnych.
Ułożono tabelę poprawek dla liczb Rowlanda. Zamiast jego skali posługujemy się dziś skalą międzynarodową, która opiera
środkiem. Posługując się swym wynalazkiem dokonał wiekopomnego dzieła: wydał wielki, nieprześcigniony atlas widma słonecznego długości kilkunastu metrów.<br> Rowland, jak i °Angström, wymierzył ściśle linje Fraunhofera w widmie słonecznem i stworzył układ wartości liczbowych, który miał być podstawą spektroskopji. I tym razem okazało się, że dokonywanie pomiarów z dokładnością do ułamka tysiącznych części procentu nie jest rzeczą tak prostą jak się wydawało pierwotnie. Wiemy dziś, że liczby Rowlanda, nie są dokładne; błąd wynoszący w zielonej części widma około 0.2 A, przewyższa znacznie błędy pomiarów współczesnych.<br>Ułożono tabelę poprawek dla liczb Rowlanda. Zamiast jego skali posługujemy się dziś skalą międzynarodową, która opiera
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego