Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2908
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
moment w historii Kościoła, który nie zajmował nigdy postawy jednoznacznej i nawet wysyłając heretyków na tamten świat, wolał korzystać z pośrednictwa jurysdykcji świeckiej.
Mimo to w społeczeństwie polskim, które w 90 proc. deklaruje się jako katolickie, większość nie ma wątpliwości, czym należałoby odpłacać za zbrodnie. Niewielkie wrażenie robi to, że u zarania swoich dziejów społeczność chrześcijańska odrzucała tych, którzy biorą czynny udział w karaniu śmiercią, a Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, zadawał wprost pytanie, czy w ogóle społeczność państwowa ma prawo skazywać kogokolwiek na śmierć?
Gdyby nie zobowiązania wobec Rady Europy, nie jest wykluczone, że przywrócenie kary śmierci znalazłoby się wśród haseł
moment w historii Kościoła, który nie zajmował nigdy postawy jednoznacznej i nawet wysyłając heretyków na tamten świat, wolał korzystać z pośrednictwa jurysdykcji świeckiej.<br>Mimo to w społeczeństwie polskim, które w 90 proc. deklaruje się jako katolickie, większość nie ma wątpliwości, czym należałoby odpłacać za zbrodnie. Niewielkie wrażenie robi to, że u zarania swoich dziejów społeczność chrześcijańska odrzucała tych, którzy biorą czynny udział w karaniu śmiercią, a &lt;name type="person"&gt;Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński&lt;/&gt;, zadawał wprost pytanie, czy w ogóle społeczność państwowa ma prawo skazywać kogokolwiek na śmierć?<br>Gdyby nie zobowiązania wobec Rady Europy, nie jest wykluczone, że przywrócenie kary śmierci znalazłoby się wśród haseł
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego