Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
pisał, ze zbytnim chyba pesymizmem, iż nie należy epatować czytelnika nowymi poglądami czy oryginalnością myśli. Nie lubi on bowiem tego, "by go zadziwiać.
W historii szuka tylko starych bredni, które już zna. Jeśli spróbujesz nauczać go, rozgniewasz go tylko i upokorzysz. Nie próbuj go oświecać. Wołać będzie wielkim głosem, że ubliżasz jego wierzeniom" (z przedmowy do Wyspy pingwinów).
Polska historiografia powoli wybija się na normalność. Co nie znaczy wcale, aby zdjęto z niej jeden serwitut, jakim jest aktywny udział we wszelkiego rodzaju jubileuszach, rocznicach i obchodach.
Przez wiele lat historia obrastała w tak zwane dyscypliny pomocnicze, obecnie natomiast jej samej grozi
pisał, ze zbytnim chyba pesymizmem, iż nie należy epatować czytelnika nowymi poglądami czy oryginalnością myśli. Nie lubi on bowiem tego, "by go zadziwiać.<br>W historii szuka tylko starych bredni, które już zna. Jeśli spróbujesz nauczać go, rozgniewasz go tylko i upokorzysz. Nie &lt;page nr=345&gt; próbuj go oświecać. Wołać będzie wielkim głosem, że ubliżasz jego wierzeniom" (z przedmowy do Wyspy pingwinów).<br>Polska historiografia powoli wybija się na normalność. Co nie znaczy wcale, aby zdjęto z niej jeden serwitut, jakim jest aktywny udział we wszelkiego rodzaju jubileuszach, rocznicach i obchodach.<br>Przez wiele lat historia obrastała w tak zwane dyscypliny pomocnicze, obecnie natomiast jej samej grozi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego