Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Almanach Humanistyczny "Bez wiedzy i zgody..."
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1986
pewności siebie nie pozbył się tak zupełnie, ale nie bądźmy drobiazgowi. Nawet przyjmując, że ten autoportret pamflecisty jest doskonale prawdziwy, i tak stwierdzić należy, że jego sens wpisany jest w całość tekstu i staje się przez to chwytem perswazyjnym. Zaś znaczenie tego chwytu jest następujące: oto ja, człowiek stojący na uboczu, nieśmiały, niepewny siebie pisarz-samotnik, doszedłem do tak druzgoczących wniosków. Cóż by to było, gdyby za rzecz zabrał się jakiś polityczny głowacz!
Nie mam Wierzbickiemu za złe tego chwytu. Pokazałem jego rolę, by wyczulić czytelnika na funkcjonalność poszczególnych składników "Myśli staroświeckiego Polaka" czytanych jako pamflet.
Bo to jest pamflet. A
pewności siebie nie pozbył się tak zupełnie, ale nie bądźmy drobiazgowi. Nawet przyjmując, że ten autoportret pamflecisty jest doskonale prawdziwy, i tak stwierdzić należy, że jego sens wpisany jest w całość tekstu i staje się przez to chwytem perswazyjnym. Zaś znaczenie tego chwytu jest następujące: oto ja, człowiek stojący na uboczu, nieśmiały, niepewny siebie pisarz-samotnik, doszedłem do tak druzgoczących wniosków. Cóż by to było, gdyby za rzecz zabrał się jakiś polityczny &lt;orig&gt;głowacz!&lt;/orig&gt;<br> Nie mam Wierzbickiemu za złe tego chwytu. Pokazałem jego rolę, by wyczulić czytelnika na funkcjonalność poszczególnych składników "Myśli staroświeckiego Polaka" czytanych jako pamflet.<br> Bo to jest pamflet. A
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego