Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
w skrzyniach i meblach dolnośląskich; rokoka w dekoracji kwiatowej; klasycyzmu w motywach waz, dekorowanych wieńcami kwiatów.
Obok skrzyń występowały też kufry. Wiele wyrabiano dawniej w Wilnie i rozwożono po okolicy. Podobnie jak skrzynie, wytwarzali je przeważnie stolarze żydowscy, licząc się z tym, jakie motywy były cenione przez chłopskich odbiorców.
Szafa ubraniowa we wnętrzach chłopskich występowała tylko na Dolnym Âlasku, na obszarze oddziaływania kultury mieszczańskiej. Powszechne były natomiast kredensy i półki, na których stawiano misy, talerze i garnki różnej wielkości, zdobione ornamentem.
Spotyka się też sporadycznie kredensy i półki zdobione ornamentyka stolarska, dzieła gospodarza-artysty. Znakomitym tego przykładem było wnętrze domu Jana
w skrzyniach i meblach dolnośląskich; rokoka w dekoracji kwiatowej; klasycyzmu w motywach waz, dekorowanych wieńcami kwiatów. <br>Obok skrzyń występowały też kufry. Wiele wyrabiano dawniej w Wilnie i rozwożono po okolicy. Podobnie jak skrzynie, wytwarzali je przeważnie stolarze żydowscy, licząc się z tym, jakie motywy były cenione przez chłopskich odbiorców. <br>Szafa ubraniowa we wnętrzach chłopskich występowała tylko na Dolnym Âlasku, na obszarze oddziaływania kultury mieszczańskiej. Powszechne były natomiast kredensy i półki, na których stawiano misy, talerze i garnki różnej wielkości, zdobione ornamentem. <br>Spotyka się też sporadycznie kredensy i półki zdobione ornamentyka stolarska, dzieła gospodarza-artysty. Znakomitym tego przykładem było wnętrze domu Jana
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego