Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2926
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
przebywania w pomieszczeniach zamkniętych.
U 24-letniej Joanny nadwrażliwość na światło też pojawiła się nagle. Powodowała - jak sama mówiła - "makabryczny świąd". Dziewczyna godzinami się drapała, przed zakrwawieniem chroniły ją specjalne rękawiczki. Jej marzeniem było żyć w łodzi podwodnej. Po ośmiu latach leczenia również wyjechała z Polski do "krajów ciemniejszych". Nie udało się ustalić, co było przyczyną alergii na światło u obu pacjentek.
- U pani Hannelore Kohl nadwrażliwość na światło wystąpiła prawdopodobnie jako efekt uczulenia polekowego, po zastosowania antybiotyku - mówi prof. Andrzej Członkowski, konsultant krajowy do spraw farmakologii klinicznej. - Był to więc wynik skojarzonego działania światła i penicyliny.
U osób alergicznych podobny
przebywania w pomieszczeniach zamkniętych.<br>U 24-letniej Joanny nadwrażliwość na światło też pojawiła się nagle. Powodowała - jak sama mówiła - "&lt;q&gt;makabryczny świąd&lt;/&gt;". Dziewczyna godzinami się drapała, przed zakrwawieniem chroniły ją specjalne rękawiczki. Jej marzeniem było żyć w łodzi podwodnej. Po ośmiu latach leczenia również wyjechała z Polski do "&lt;q&gt;krajów ciemniejszych&lt;/&gt;". Nie udało się ustalić, co było przyczyną alergii na światło u obu pacjentek.<br>- &lt;q&gt;U pani &lt;name type="person"&gt;Hannelore Kohl&lt;/&gt; nadwrażliwość na światło wystąpiła prawdopodobnie jako efekt uczulenia polekowego, po zastosowania antybiotyku&lt;/&gt; - mówi prof. Andrzej Członkowski, konsultant krajowy do spraw farmakologii klinicznej. - &lt;q&gt;Był to więc wynik skojarzonego działania światła i penicyliny&lt;/&gt;.<br>U osób alergicznych podobny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego