Typ tekstu: Książka
Autor: Bojarska Teresa
Tytuł: Świtanie, przemijanie
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1980
został powiadomiony na czas o uroczystości pogrzebowej?
- To była kościelna uroczystość. Nigdy przy pogrzebach nie zawiadamiało się specjalnie władz administracyjnych. A w ogóle, powiat to znaczy konkretnie kto?
- Wmurowano tablicę z nazwiskami. Wystawiono obiekt. Proboszcz miał obowiązek spytać władze, zawiadomić o zjeździe.

- Niemcy po tygodniu pozwolili zakopać tych ludzi. Nieledwie ukradkiem. Rzucono ich do grobu niby psy. A wcześniej leżeli na śniegu. Siedem dni. I właśnie psy ich... Nic nie rozumiem.
- Jest czas wojenny. Nie wolno organizować zbiorowisk, wypowiedzi publicznych, które nie zostały zatwierdzone, antypaństwowych śpiewów.
- Co takiego?
- Jeżeli nie proboszcz, bo, jak się okazało, to reakcjonista, do was albo do
został powiadomiony na czas o uroczystości pogrzebowej?<br> - To była kościelna uroczystość. Nigdy przy pogrzebach nie zawiadamiało się specjalnie władz administracyjnych. A w ogóle, powiat to znaczy konkretnie kto?<br> - Wmurowano tablicę z nazwiskami. Wystawiono obiekt. Proboszcz miał obowiązek spytać władze, zawiadomić o zjeździe.<br><br> - Niemcy po tygodniu pozwolili zakopać tych ludzi. Nieledwie ukradkiem. Rzucono ich do grobu niby psy. A wcześniej leżeli na śniegu. Siedem dni. I właśnie psy ich... Nic nie rozumiem.<br> - Jest czas wojenny. Nie wolno organizować zbiorowisk, wypowiedzi publicznych, które nie zostały zatwierdzone, antypaństwowych śpiewów.<br> - Co takiego?<br> - Jeżeli nie proboszcz, bo, jak się okazało, to reakcjonista, do was albo do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego