Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
metody postępowania badawczego i wskaźników stopnia urbanizacji, warto przytoczyć istotne z naszego punktu widzenia stwierdzenie.
"Nasilenie i przebieg procesów urbanizacyjnych wpływa zasadniczo na poziom i rodzaj potrzeb kulturalnych, kształtuje określone wzory zachowań kulturowych i staje się motorem przemian w dziedzinie społecznej świadomości".
Również A. Kłoskowska, wymieniając zasadnicze czynniki zróżnicowania kulturalnego, umieszcza wśród innych "stopień urbanizacji". Natomiast w pracy traktującej o zmiennych dystansu kulturalnego wyróżnia zmienną ekologiczną. Pomijając kwestię relacji między urbanizacją a industrializacją, do tej samej grupy stanowisk można zaliczyć tezę A. Siecińskiego, która brzmi:
"Dysproporcje w uczestnictwie kulturalnym wiążą się ściśle z dysproporcjami stopnia rozwoju gospodarczego".
Grupę drugą mogą stanowić
metody postępowania badawczego i wskaźników stopnia urbanizacji, warto przytoczyć istotne z naszego punktu widzenia stwierdzenie.<br>"Nasilenie i przebieg procesów urbanizacyjnych wpływa zasadniczo na poziom i rodzaj potrzeb kulturalnych, kształtuje określone wzory zachowań kulturowych i staje się motorem przemian w dziedzinie społecznej świadomości".<br>Również A. Kłoskowska, wymieniając zasadnicze czynniki zróżnicowania kulturalnego, umieszcza wśród innych "stopień urbanizacji". Natomiast w pracy traktującej o zmiennych dystansu kulturalnego wyróżnia zmienną ekologiczną. Pomijając kwestię relacji między urbanizacją a industrializacją, do tej samej grupy stanowisk można zaliczyć tezę A. Siecińskiego, która brzmi:<br>"Dysproporcje w uczestnictwie kulturalnym wiążą się ściśle z dysproporcjami stopnia rozwoju gospodarczego".<br>Grupę drugą mogą stanowić
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego