Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
in. za sprawą państwa, które finansowało - nie przynoszące z natury rzeczy dochodów - instytuty i towarzystwa naukowe. (W 1928 r. powstał specjalny Fundusz Kultury Naukowej dla wspomagania twórców.) Naukowcy tworzyli nowe dzieła, przynoszące wielu ich autorom - np. matematykom, Wacławowi Sierpińskiemu i Stefanowi Banachowi - światową sławę.
Ogromne znaczenie dla badań naukowych i upowszechniania dóbr kultury miało powołanie z inicjatywy państwa w 1928 r. Biblioteki Narodowej w Warszawie, w której znalazły się wspaniałe pamiątki polskiego piśmiennictwa. W wielu miastach polskich funkcjonowały instytucje spełniające podobne cele, jak np. Ossolineum we Lwowie.

W dziedzinie krzewienia kultury istotna rola przypadła ruchowi wydawniczemu.
Publikowano prace naukowe, całe serie
in. za sprawą państwa, które finansowało - nie przynoszące z natury rzeczy dochodów - instytuty i towarzystwa naukowe. (W 1928 r. powstał specjalny Fundusz Kultury Naukowej dla wspomagania twórców.) Naukowcy tworzyli nowe dzieła, przynoszące wielu ich autorom - np. matematykom, Wacławowi Sierpińskiemu i Stefanowi Banachowi - światową sławę.<br>Ogromne znaczenie dla badań naukowych i upowszechniania dóbr kultury miało powołanie z inicjatywy państwa w 1928 r. Biblioteki Narodowej w Warszawie, w której znalazły się wspaniałe pamiątki polskiego piśmiennictwa. W wielu miastach polskich funkcjonowały instytucje spełniające podobne cele, jak np. Ossolineum we Lwowie.<br><br>W dziedzinie krzewienia kultury istotna rola przypadła ruchowi wydawniczemu.<br>Publikowano prace naukowe, całe serie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego