Typ tekstu: Druki ulotne
Tytuł: Poczta Polska
Rok: 2003
linii najmniejszego oporu - iść po najmniejszej linii oporu !
Zdumiewająco wiele osób używa i zniekształconej i nielogicznej postaci tego wyrażenia: "po najmniejszej linii oporu".

Upust - opust
Nie należy mylić znaczeń tych I dwóch rzeczowników. "Upust" to odprowadzenie nadmiaru cieczy,
pary gazu ze zbiornika albo jakiegoś urządzenia ("dzięki upustowi ciśnienie pary spadło", "upust surówki"), a także nazwa urządzenia i do spuszczania wody ze zbiornika, kanału itp., czyli inaczej śluza, spust ("otworzyć upust"). "Upust krwi" stosuje się też w medycynie, chociaż już rzadko. W języku ogólnym "dajemy upust czemuś" - oburzeniu, łzom.
Natomiast "opust" pochodzi od niemieckiego "Rabat t" i znaczy zniżkę procentową od ustalonych
linii najmniejszego oporu - iść po najmniejszej linii oporu !<br>Zdumiewająco wiele osób używa i zniekształconej i nielogicznej postaci tego wyrażenia: "po najmniejszej linii oporu".<br><br> Upust - opust<br> Nie należy mylić znaczeń tych I dwóch rzeczowników. "Upust" to odprowadzenie nadmiaru cieczy,<br> pary gazu ze zbiornika albo jakiegoś urządzenia ("dzięki upustowi ciśnienie pary spadło", "upust surówki"), a także nazwa urządzenia i do spuszczania wody ze zbiornika, kanału itp., czyli inaczej śluza, spust ("otworzyć upust"). "Upust krwi" stosuje się też w medycynie, chociaż już rzadko. W języku ogólnym "dajemy upust czemuś" - oburzeniu, łzom.<br>Natomiast "opust" pochodzi od niemieckiego "Rabat t" i znaczy zniżkę procentową od ustalonych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!