Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 27/2610
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1995
zakładów. Wyniki badania mogą więc okazać się pomocne w decyzji o podjęciu pracy. Najwięcej na ten temat ma do powiedzenia prof. T. J. Meredith z Londynu, także uczestnik niedawnego międzynarodowego sympozjum toksykologów klinicznych w Krakowie. W trakcie wieloletnich badań wypracował odpowiednie wyznaczniki, tak zwane biomarkery, i tak oto swe testy usystematyzował:
- biomarkery ekspozycji (wskaźniki, które określają ilościowo wchłonięty czynnik toksyczny, jego metabolity, względnie produkty jego interakcji z substancjami endogennymi - białka, DNA)
- biomarkery efektu (wskaźniki zmian w organizmie, które dokonały się w wyniku określonej ekspozycji na czynnik toksyczny)
- biomarkery wrażliwości (wskaźniki wrodzonych lub nabytych zdolności organizmu do odpowiedzi na narażenie na specyficzne
zakładów. Wyniki badania mogą więc okazać się pomocne w decyzji o podjęciu pracy. Najwięcej na ten temat ma do powiedzenia prof. T. J. Meredith z Londynu, także uczestnik niedawnego międzynarodowego sympozjum toksykologów klinicznych w Krakowie. W trakcie wieloletnich badań wypracował odpowiednie wyznaczniki, tak zwane biomarkery, i tak oto swe testy usystematyzował: <br>- biomarkery ekspozycji (wskaźniki, które określają ilościowo wchłonięty czynnik toksyczny, jego metabolity, względnie produkty jego interakcji z substancjami endogennymi - białka, DNA) <br>- biomarkery efektu (wskaźniki zmian w organizmie, które dokonały się w wyniku określonej ekspozycji na czynnik toksyczny) <br>- biomarkery wrażliwości (wskaźniki &lt;page nr=14&gt; wrodzonych lub nabytych zdolności organizmu do odpowiedzi na narażenie na specyficzne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego