Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
śmierć komórki, może być uszkodzenie DNA. Jego powstawanie tłumaczą dwie koncepcje. W myśl jednej z nich, uszkodzenie DNA jest wynikiem tworzenia rodnika wodorotlenowego w reakcji Fentona.
Efekt ten jest miejscowo specyficzny, gdyż z DNA związane są jony metali mogące redukować nadtlenek wodoru i wytwarzać ˇOH. Być może zresztą stres oksydacyjny uwalnia jony metali przejściowych, wskutek czego mogą one wiązać się z DNA.
Druga koncepcja zakłada, że efekt stresu oksydacyjnego na DNA jest pośredni: powoduje wzrost wewnątrzkomórkowego stężenia Ca2, co aktywuje nukleazy trawiące DNA (rys. 3.2.1). Ten proces może odpowiadać apoptozie (por. p. 3.16.1).

Konsekwencją uszkodzenia DNA może
śmierć komórki, może być uszkodzenie DNA. Jego powstawanie tłumaczą dwie koncepcje. W myśl jednej z nich, uszkodzenie DNA jest wynikiem tworzenia rodnika wodorotlenowego w reakcji Fentona.<br>Efekt ten jest miejscowo specyficzny, gdyż z DNA związane są jony metali mogące redukować nadtlenek wodoru i wytwarzać ˇOH. Być może zresztą stres oksydacyjny uwalnia jony metali przejściowych, wskutek czego mogą one wiązać się z DNA.<br>Druga koncepcja zakłada, że efekt stresu oksydacyjnego na DNA jest pośredni: powoduje wzrost wewnątrzkomórkowego stężenia Ca2, co aktywuje nukleazy trawiące DNA (rys. 3.2.1). Ten proces może odpowiadać apoptozie (por. p. 3.16.1).<br>&lt;gap&gt;<br>Konsekwencją uszkodzenia DNA może
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego