Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
wiązania jest to różnica między sumą mas nukleonów tworzących dane jądro a zmierzoną bezpośrednio masą jądra (ta ostatnia jest zawsze mniejsza). Różnicę tę wyraża się w jednostkach energii, opierając się na zależności (1.2.2-7). Jednostka masy atomowej u jest równa ((...)) a więc jest równoważna (zgodnie z ((...))) .
W nukleonice używa się zwykle innych jednostek energii. Są to elektronowolt (eV) i megaelektronowolt ((...)) Elektronowolt określa wartość energii, jaką nabywa elektron, przebywając w polu elektrycznym różnicę potencjału jednego wolta (1V). Po przeliczeniu znajdujemy, że jednostka masy atomowej odpowiada 931,5 MeV (ściśle 931,5016 MeV). Energia wiązania na 1 nukleon:

Obliczymy przykładowo energię wiązania
wiązania jest to różnica między sumą mas nukleonów tworzących dane jądro a zmierzoną bezpośrednio masą jądra (ta ostatnia jest zawsze mniejsza). Różnicę tę wyraża się w jednostkach energii, opierając się na zależności (1.2.2-7). Jednostka masy atomowej u jest równa ((...)) a więc jest równoważna (zgodnie z ((...))) .<br> W nukleonice używa się zwykle innych jednostek energii. Są to elektronowolt (eV) i megaelektronowolt ((...)) Elektronowolt określa wartość energii, jaką nabywa elektron, przebywając w polu elektrycznym różnicę potencjału jednego wolta (1V). Po przeliczeniu znajdujemy, że jednostka masy atomowej odpowiada 931,5 MeV (ściśle 931,5016 MeV). Energia wiązania na 1 nukleon:<br> <br> Obliczymy przykładowo energię wiązania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego