Typ tekstu: Książka
Autor: Czekała Zbigniew
Tytuł: Parada radarów
Rok: 1999
do momentu powrotu jego echa.
Na podstawie czasu opóźnienia echa względem momentu wyemitowania impulsu sondującego można bez trudu określić odległość wykrytego obiektu.
Wynika to z bardzo prostej zależności: gdzie: R - odległość obiektu od anteny radaru, t - zmierzone opóźnienie echa względem momentu wyemitowania impulsu sondującego,
c - prędkość rozchodzenia się fali, równa w przybliżeniu prędkości światła.
Dzielenie przez 2 wynika oczywiście z faktu, że impuls fali elektromagnetycznej pokonuje dwukrotnie drogę między radarem a wykrytym obiektem.
Warto przybliżyć Czytelnikowi, z jakimi wartościami wykorzystywanych tu wielkości fizycznych mamy do czynienia w praktycznych przypadkach. Załóżmy, że R=150 km. Prędkość światła . Wtedy:

Mamy tu zatem do
do momentu powrotu jego echa.<br>Na podstawie czasu opóźnienia echa względem momentu wyemitowania impulsu sondującego można bez trudu określić odległość wykrytego obiektu. &lt;page nr=17&gt;<br>Wynika to z bardzo prostej zależności: &lt;gap&gt; gdzie: R - odległość obiektu od anteny radaru, t - zmierzone opóźnienie echa względem momentu wyemitowania impulsu sondującego,<br>c - prędkość rozchodzenia się fali, równa w przybliżeniu prędkości światła.<br>Dzielenie przez 2 wynika oczywiście z faktu, że impuls fali elektromagnetycznej pokonuje dwukrotnie drogę między radarem a wykrytym obiektem.<br>Warto przybliżyć Czytelnikowi, z jakimi wartościami wykorzystywanych tu wielkości fizycznych mamy do czynienia w praktycznych przypadkach. Załóżmy, że R=150 km. Prędkość światła &lt;gap&gt;. Wtedy:<br>&lt;gap&gt;<br>Mamy tu zatem do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego