Typ tekstu: Książka
Autor: Bilica Jerzy
Tytuł: Telefony z Eufonii. Felietony wygłaszane 1991-1992 w Programie II Polskiego Radia
Rok wydania: 1995
Lata powstania: 1991-1992
koniec lat siedemdziesiątych w zdodekafonizowanej Eufonii do głosu zaczęła dochodzić tonalność, reprezentowana przez związek o tej samej nazwie. Ogarniające cały kraj pauzy generalne zmusiły dodekafonistów do zalegalizowania tonalności, lecz jej legalizacja zaniepokoiła sąsiednie mocarstwo, to znaczy Związek Dodekafonicznych Republik Rajskich. Pod pozorem odsunięcia groźby obcej interwencji, a w gruncie rzeczy w celu zlikwidowania tonalności, dodekafoniści eufońscy wprowadzili w państwie stan nieustalony dźwięków.
Jak wiadomo z akustyki, wyróżnia się trzy stadia trwania dźwięku: narastanie, stabilizację i zanikanie. Stadia te kształtują charakter dźwięku. Sztuczne przedłużenie stadiów skrajnych, zwanych też stanami nieustalonymi, zmieni dźwięk nie do poznania.
Zawładnąć którymś ze stanów nieustalonych mogli dodekafoniści jedynie
koniec lat siedemdziesiątych w zdodekafonizowanej Eufonii do głosu zaczęła dochodzić tonalność, reprezentowana przez związek o tej samej nazwie. Ogarniające cały kraj pauzy generalne zmusiły dodekafonistów do zalegalizowania tonalności, lecz jej legalizacja zaniepokoiła sąsiednie mocarstwo, to znaczy Związek Dodekafonicznych Republik Rajskich. Pod pozorem odsunięcia groźby obcej interwencji, a w gruncie rzeczy w celu zlikwidowania tonalności, dodekafoniści eufońscy wprowadzili w państwie stan nieustalony dźwięków. <br>Jak wiadomo z akustyki, wyróżnia się trzy stadia trwania dźwięku: narastanie, stabilizację i zanikanie. Stadia te kształtują charakter dźwięku. Sztuczne przedłużenie stadiów skrajnych, zwanych też stanami nieustalonymi, zmieni dźwięk nie do poznania.<br>Zawładnąć którymś ze stanów nieustalonych mogli dodekafoniści jedynie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego