Typ tekstu: Książka
Autor: Tischner Józef
Tytuł: Świat ludzkiej nadziei
Rok wydania: 1994
Lata powstania: 1966-1977
elementów - cząsteczek przeżyciowych, które wiążą się ze sobą według praw kojarzenia. Według drugiego świadomość jest zbudowana według modelu rzeczy: istnieje w ten sposób, że Ja jest w niej "substancją", a strumień przeżyć jego własnością, jak czerwień jest własnością kuli. Husserl pokazał, że obydwa wzorce są mylące.
Prawa kojarzenia nie sięgają w głąb świadomości; podstawowym prawem świadomości jest intencjonalne skierowanie się jej na przedmiot i konstytuowanie sensu przedmiotowego. Nie można świadomości "reifikować"; czymś innym jest "czyste ja" i strumień przeżyć, a czymś innym jest "substancja" rzeczy i przysługujące jej "własności".
Pociąga to za sobą konieczność daleko idącej rewizji takich pojęć, jak "poznanie zmysłowe
elementów - cząsteczek przeżyciowych, które wiążą się ze sobą według praw kojarzenia. Według drugiego świadomość jest zbudowana według modelu rzeczy: istnieje w ten sposób, że Ja jest w niej "substancją", a strumień przeżyć jego własnością, jak czerwień jest własnością kuli. Husserl pokazał, że obydwa wzorce są mylące.<br>Prawa kojarzenia nie sięgają w głąb świadomości; podstawowym prawem świadomości jest intencjonalne skierowanie się jej na przedmiot i konstytuowanie sensu przedmiotowego. Nie można świadomości "reifikować"; czymś innym jest "czyste ja" i strumień przeżyć, a czymś innym jest "substancja" rzeczy i przysługujące jej "własności".<br>Pociąga to za sobą konieczność daleko idącej rewizji takich pojęć, jak "poznanie zmysłowe
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego