Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
czynnikiem jest ilość materiału wietrzeniowego dostarczanego do strefy akumulacyjnej lodowców górskich i dolinnych. Co jest również warunkowane klimatycznie.
Aktywność erozyjna lodowca jest bardzo zróżnicowana przestrzennie: od mikroskali do makroskali. Fluktuacje żłobienia w mikroskali pokazano przy przedstawianiu mechanizmów abrazji i wyorywania. Struktura termiczna kontaktu lodowca z podłożem jest bardzo ważnym czynnikiem w odniesieniu do dynamiki jego ruchu (przymarznięcie do łoża lub poślizg denny), a tym samym intensywności erozji. G.S. Boulton (1972) przedstawił schemat zmian intensywności erozji w przypadku lodowców o różnej strukturze termicznej (rys. 9.6). Złożona struktura termiczna spodu lodowca istotnie różnicuje procesy erozji glacjalnej.
Szczególne zainteresowanie budzą przegłębione żłoby lodowcowe (doliny
czynnikiem jest ilość materiału wietrzeniowego dostarczanego do strefy akumulacyjnej lodowców górskich i dolinnych. Co jest również warunkowane klimatycznie.<br> Aktywność erozyjna lodowca jest bardzo zróżnicowana przestrzennie: od mikroskali do makroskali. Fluktuacje żłobienia w mikroskali pokazano przy przedstawianiu mechanizmów abrazji i wyorywania. Struktura termiczna kontaktu lodowca z podłożem jest bardzo ważnym czynnikiem w odniesieniu do dynamiki jego ruchu (przymarznięcie do łoża lub poślizg denny), a tym samym intensywności erozji. G.S. Boulton (1972) przedstawił schemat zmian intensywności erozji w przypadku lodowców o różnej strukturze termicznej (rys. 9.6). Złożona struktura termiczna spodu lodowca istotnie różnicuje procesy erozji glacjalnej.<br> Szczególne zainteresowanie budzą przegłębione żłoby lodowcowe (doliny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego