Typ tekstu: Książka
Autor: Rożek Michał
Tytuł: Symbolika i magia Krakowa
Rok: 2000
wielu uczonych postrzegany był jako niezwykle sugestywny mistyfikator.
Warto także przypomnieć, że podejrzewano także Hugona Kołłątaja o wywiezienie i ukrycie insygniów koronnych, które miał zdeponować w Austrii.
Mit z czasem utrwalał się, nabierając szczególnych praw obywatelskich. Legenda stała się niepodważalną, potrzebną szczególnie w przededniu pierwszej wojny światowej. Korona oczekiwała gdzieś w ukryciu na nowego króla. Polska była przecież jedynym krajem europejskim nie posiadającym własnych regaliów. Zamiast autentyku posłużono się legendą, stanowiącą substytut oryginału. Niezachwiana wiara w istnienie regaliów przetrwała zabory, a jej niefortunnym finałem były rządowe poszukiwania koron czynione przez władze zaraz po odzyskaniu niepodległości.
W roku 1920 przeprowadzono w lipcu poszukiwania
wielu uczonych postrzegany był jako niezwykle sugestywny mistyfikator.<br>Warto także przypomnieć, że podejrzewano także Hugona Kołłątaja o wywiezienie i ukrycie insygniów koronnych, które miał zdeponować w Austrii.<br>Mit z czasem utrwalał się, nabierając szczególnych praw obywatelskich. Legenda stała się niepodważalną, potrzebną szczególnie w przededniu pierwszej wojny światowej. Korona oczekiwała gdzieś w ukryciu na nowego króla. Polska była przecież jedynym krajem europejskim nie posiadającym własnych regaliów. Zamiast autentyku posłużono się legendą, stanowiącą substytut oryginału. Niezachwiana wiara w istnienie regaliów przetrwała zabory, a jej niefortunnym finałem były rządowe poszukiwania koron czynione przez władze zaraz po odzyskaniu niepodległości.<br>W roku 1920 przeprowadzono w lipcu poszukiwania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego