Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dzień Dobry
Nr: 30.03
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
na ziemi (...) szczur wodny jest jednym z ważnych elementów (...) ekosystemu. Wyeliminowanie go (...) jest po pierwsze niemożliwe, po drugie gdyby się udało, szkodliwe, bo tworzące tzw. niszę ekologiczną, która zostałaby wypełniona przez nieznany gatunek z niemożliwymi do przewidzenia następstwami". A tak w ogóle "nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka poza efektem wizualnym".

Czy to karczownik?

- To jakieś nieporozumienie - mówi dr Wiesław Bogdanowicz z Instytutu Zoologii PAN. - Może inspektorom chodziło o karczownika? To gryzoń bardzo podobny do szczura. Kiedyś określano go mianem "szczura wodnego", ale to bardzo stara nomenklatura - tłumaczy.
- Napisaliśmy "wodny", no bo żyje podobno przy wodzie - tłumaczy Marian Granas-Olewiński z
na ziemi (...) szczur wodny jest jednym z ważnych elementów (...) ekosystemu. Wyeliminowanie go (...) jest po pierwsze niemożliwe, po drugie gdyby się udało, szkodliwe, bo tworzące tzw. niszę ekologiczną, która zostałaby wypełniona przez nieznany gatunek z niemożliwymi do przewidzenia następstwami". A tak w ogóle "nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka poza efektem wizualnym". <br><br>&lt;tit&gt;Czy to karczownik?&lt;/&gt;<br><br>- To jakieś nieporozumienie - mówi dr Wiesław Bogdanowicz z Instytutu Zoologii PAN. - Może inspektorom chodziło o karczownika? To gryzoń bardzo podobny do szczura. Kiedyś określano go mianem "szczura wodnego", ale to bardzo stara nomenklatura - tłumaczy. <br>- Napisaliśmy "wodny", no bo żyje podobno przy wodzie - tłumaczy Marian Granas-Olewiński z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego