Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
siostrzeńca. Analizując materiał etnograficzny stwierdza Lévi-Strauss, że stosunki te pozostają do siebie parami w opozycji, tworzą więc powszechnie obowiązującą strukturę.
Rozumowanie autora jest jednak dość arbitralne, co więcej: nie liczy się z faktami. Argumenty logiczne są tu tylko ilustrowane, a nie rzeczywiście dowodzone. Trudno tu bowiem nawet mówić o wnioskowaniu indukcyjnym, skoro abstrahuje się zupełnie od przykładów negatywnych. Nie we wszystkich bowiem społeczeństwach (nawet jeśli brać pod uwagę tylko tzw. "społeczeństwa prymitywne") systemy pokrewieństwa są tak skonstruowane i takie pełnią funkcje, jak to sobie Lévi-Strauss wyobrażał.
Zakaz kazirodztwa, będący - jak chce Lévi-Strauss - przejściem od natury do kultury, i
siostrzeńca. Analizując materiał etnograficzny stwierdza Lévi-Strauss, że stosunki te pozostają do siebie parami w opozycji, tworzą więc powszechnie obowiązującą strukturę.<br>Rozumowanie autora jest jednak dość arbitralne, co więcej: nie liczy się z faktami. Argumenty logiczne są tu tylko ilustrowane, a nie rzeczywiście dowodzone. Trudno tu bowiem nawet mówić o wnioskowaniu indukcyjnym, skoro abstrahuje się zupełnie od przykładów negatywnych. Nie we wszystkich bowiem społeczeństwach (nawet jeśli brać pod uwagę tylko tzw. "społeczeństwa prymitywne") systemy pokrewieństwa są tak skonstruowane i takie pełnią funkcje, jak to sobie Lévi-Strauss wyobrażał.<br>Zakaz kazirodztwa, będący - jak chce Lévi-Strauss - przejściem od natury do kultury, i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego