Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
gwiazd stosunkowo mniejsze temperatury centralne przy dużych gęstościach powodują, że równanie stanu opisuje zdegenerowany gaz elektronowy. Takie równanie stanu nie zależy od temperatury, kurczenie jądra powoduje wzrost gęstości, a nie wzrost temperatury. Przy dużych ciśnieniach następuje oddegenerowanie materii, wzrost temperatury, zapalenie helu, dalszy wzrost temperatury na skutek reakcji termojądrowych i wskutek tego coraz większe tempo palenia helu - tzw. "błysk helowy''.
Spalanie helu nie zachodzi w gwiazdach o masach mniejszych od połowy masy Słońca. W gwiazdach o masach większych od 3-3,5 mas Słońca spalanie helu jest głównym źródłem energii.

4.8.3.3. Spalanie węgla i tlenu

Dla gwiazd o
gwiazd stosunkowo mniejsze temperatury centralne przy dużych gęstościach powodują, że równanie stanu opisuje zdegenerowany gaz elektronowy. Takie równanie stanu nie zależy od temperatury, kurczenie jądra powoduje wzrost gęstości, a nie wzrost temperatury. Przy dużych ciśnieniach następuje oddegenerowanie materii, wzrost temperatury, zapalenie helu, dalszy wzrost temperatury na skutek reakcji termojądrowych i wskutek tego coraz większe tempo palenia helu - tzw. "błysk helowy''.<br> Spalanie helu nie zachodzi w gwiazdach o masach mniejszych od połowy masy Słońca. W gwiazdach o masach większych od 3-3,5 mas Słońca spalanie helu jest głównym źródłem energii.<br><br>&lt;tit&gt;4.8.3.3. Spalanie węgla i tlenu&lt;/&gt;<br><br> Dla gwiazd o
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego