Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
tych kapliczek cechowaĐ rozwinięty program ikonograficzny, możliwy dzięki kilku kondygnacjom, na których stawiano figurę. Z reguły rzeźby na niższych piętrach umieszczano we wnękach, najwyższe bywały otwarte z czterech stron. Całość wieńczył krzyż, umieszczony na dwu- lub czterospadowym daszku. Szczególnie w Wielkopolsce, w dawnych powiatach krotoszyńskim i ostrowskim, spotykało się często wspaniale rzeźbione, drewniane słupy i kapliczki zwieńczone figura Chrystusa Frasobliwego.
Monolityczne kapliczki skrzynkowe wieszano na sędziwych drzewach, przy drodze wiodącej przez las, a także na przydrożnych krzyżach. Wykorzystywano dziuple w starych drzewach, zwłaszcza gdy stały one w widocznych miejscach, wmontowując w nie kapliczki lub figurkę świętego.
Niektóre krzyże w Małopolsce upodobniają
tych kapliczek cechowaĐ rozwinięty program ikonograficzny, możliwy dzięki kilku kondygnacjom, na których stawiano figurę. Z reguły rzeźby na niższych piętrach umieszczano we wnękach, najwyższe bywały otwarte z czterech stron. Całość wieńczył krzyż, umieszczony na dwu- lub czterospadowym daszku. Szczególnie w Wielkopolsce, w dawnych powiatach krotoszyńskim i ostrowskim, spotykało się często wspaniale rzeźbione, drewniane słupy i kapliczki zwieńczone figura Chrystusa Frasobliwego. <br>Monolityczne kapliczki skrzynkowe wieszano na sędziwych drzewach, przy drodze wiodącej przez las, a także na przydrożnych krzyżach. Wykorzystywano dziuple w starych drzewach, zwłaszcza gdy stały one w widocznych miejscach, wmontowując w nie kapliczki lub figurkę świętego. <br>Niektóre krzyże w Małopolsce upodobniają
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego