Typ tekstu: Książka
Autor: Tischner Józef
Tytuł: Świat ludzkiej nadziei. Wybór szkiców filozoficznych 1966-1975
Rok wydania: 1994
Lata powstania: 1966-1975
To właśnie w jawnej lub utajonej polemice z nim rodził się Bóg filozofii nowożytnej, którego pierwszym przykładem stał się Bóg Kartezjusza.
Czym odznaczał się Bóg filozofii scholastyczno-tomistycznej?
Pytanie to należy rozumieć historycznie. Nie pytamy, czym był Bóg dla samego św. Tomasza, ani o to, czym On jest w oczach współczesnego badacza czy sympatyka tomizmu, bo nie pierwsze i nie drugie rozumienie sprawy zaciążyło nad dziejami. Pytamy przede wszystkim o to, czym był Bóg scholastyki tomistycznej dla Kartezjusza i jemu współczesnych, bo tylko z takim Bogiem mieli oni do czynienia.
Odpowiedź można ująć w cztery punkty.
1. Najpierw scholastyka twierdzi, że
To właśnie w jawnej lub utajonej polemice z nim rodził się Bóg filozofii nowożytnej, którego pierwszym przykładem stał się Bóg Kartezjusza.<br>Czym odznaczał się Bóg filozofii scholastyczno-tomistycznej?<br>Pytanie to należy rozumieć historycznie. Nie pytamy, czym był Bóg dla samego św. Tomasza, ani o to, czym On jest w oczach współczesnego badacza czy sympatyka tomizmu, bo nie pierwsze i nie drugie rozumienie sprawy zaciążyło nad dziejami. Pytamy przede wszystkim o to, czym był Bóg scholastyki tomistycznej dla Kartezjusza i jemu współczesnych, bo tylko z takim Bogiem mieli oni do czynienia.<br>Odpowiedź można ująć w cztery punkty.<br>1. Najpierw scholastyka twierdzi, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego