Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
Szekspira rozsławionego w Paryżu przez niedawne występy angielskich aktorów zapewniała, że inscenizacja spotka się z zainteresowaniem, tłumacz nie musiał o nie walczyć. Mógł w swojej przedmowie swobodnie dywagować na temat sztuki przekładu oraz losu dramatu w teatrze.
Toteż z widocznym obrzydzeniem ukazał teatr jako rozpadającego się molocha, w którego tryby wtłacza się dzieło dramaturga: . Oto i konflikt między teatrem a dramaturgiem.
Vigny cenił w sztuce szczególnie prawdę i piękno; toteż pisząc o teatrze nie pochlebiał publiczności, przeciwnie, prowokował, wykpiwał ów "tłum umysłów kalekich i leniwych", gdyż .
Praktyczny, niemal użytkowy cel przedmów "teatralnych" widać świetnie na przykładzie tekstów Aleksandra Dumasa. Opatrzył nimi tylko
Szekspira rozsławionego w Paryżu przez niedawne występy angielskich aktorów zapewniała, że inscenizacja spotka się z zainteresowaniem, tłumacz nie musiał o nie walczyć. Mógł w swojej przedmowie swobodnie dywagować na temat sztuki przekładu oraz losu dramatu w teatrze.<br>Toteż z widocznym obrzydzeniem ukazał teatr jako rozpadającego się molocha, w którego tryby wtłacza się dzieło dramaturga: &lt;gap&gt;. Oto i konflikt między teatrem a dramaturgiem.<br>Vigny cenił w sztuce szczególnie prawdę i piękno; toteż pisząc o teatrze nie pochlebiał publiczności, przeciwnie, prowokował, wykpiwał ów "tłum umysłów kalekich i leniwych", gdyż &lt;gap&gt;.<br>Praktyczny, niemal użytkowy cel przedmów "teatralnych" widać świetnie na przykładzie tekstów Aleksandra Dumasa. Opatrzył nimi tylko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego