Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
W Księstwie obowiązywać miał burżuazyjny Kodeks Napoleona. Prawa wyborcze otrzymywała nie tylko szlachta, ale też zamożne i średnie mieszczaństwo oraz niektóre grupy inteligencji zawodowej. Izba poselska składać się miała z 60 posłów obieranych na sejmikach szlacheckich oraz 40 deputowanych od zgromadzeń gminnych. Pierwszy raz mieli znaleźć się w sejmie nieszlacheccy wybrańcy, jednak większość miejsc pozostawiono szlachcie.
Konstytucja przyznawała księciu (tj. królowi saskiemu) pełnię władzy wykonawczej, jak również "praw początkowanie", czyli inicjatywę ustawodawczą. Ministrowie byli mianowani przez króla i tylko od niego zawiśli. Rada Stanu złożona z ministrów miała przygotowywać projekty praw; przyznano jej też niektóre funkcje sądownicze.
Sejmowi pozostawiono prawo dyskutowania
W Księstwie obowiązywać miał burżuazyjny Kodeks Napoleona. Prawa wyborcze otrzymywała nie tylko szlachta, ale też zamożne i średnie mieszczaństwo oraz niektóre grupy inteligencji zawodowej. Izba poselska składać się miała z 60 posłów obieranych na sejmikach szlacheckich oraz 40 deputowanych od zgromadzeń gminnych. Pierwszy raz mieli znaleźć się w sejmie nieszlacheccy wybrańcy, jednak większość miejsc pozostawiono szlachcie.<br>Konstytucja przyznawała księciu (tj. królowi saskiemu) pełnię władzy wykonawczej, jak również "praw początkowanie", czyli inicjatywę ustawodawczą. Ministrowie byli mianowani przez króla i tylko od niego zawiśli. Rada Stanu złożona z ministrów miała przygotowywać projekty praw; przyznano jej też niektóre funkcje sądownicze.<br>Sejmowi pozostawiono prawo dyskutowania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego